
Krzyżacy pozostawili trwały ślad w historii Warmii i Mazur, wpływając na rozwój regionu zarówno kulturowo, jak i architektonicznie. Zakon, który rządził tymi ziemiami przez kilka stuleci, wzniósł liczne zamki, kościoły i twierdze, które do dziś stanowią cenne zabytki. Ich obecność nadaje Mazurom wyjątkowy charakter, łącząc średniowieczne walki, politykę i religię. Wiele z tych budowli przetrwało do dzisiaj, będąc świadectwem potęgi Krzyżaków oraz atrakcyjnymi miejscami dla miłośników historii i architektury. Zapraszamy do odkrywania ich bogatej historii!
Poczuj zew rycerskiej przygody – odkryj Mazury na motocyklu !
Zamki Krzyżackie
Krzyżacy zbudowali na Warmii i Mazurach liczne zamki, które pełniły funkcje obronne, administracyjne i gospodarcze. Do dziś wiele z nich jest dobrze zachowanych lub częściowo odrestaurowanych:
Zamki które warto zwiedzić i poświęcić dla nich więcej czasu:

Zamek w Olsztynie – wybudowany w połowie XIV w. w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską.

Zamek w Ostródzie – zabytkowy zamek znajdujący się na terenie Ostródy.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim – pełnił funkcję rezydencji biskupów warmińskich, choć wybudowali go Krzyżacy.
Zamek w Malborku – choć znajduje się nieco poza granicami Warmii i Mazur, był stolicą państwa krzyżackiego i wpływał na region.
Zamek w Kętrzynie – budowla gotycka pochodząca z drugiej połowy XIV w..
Zamek w Reszlu – powstał w latach 1350–1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie.
Zamek w Nidzicy – ważny punkt obronny na południowych krańcach państwa krzyżackiego.
Zamek Bezławski – zabytkowy zamek komornika krzyżackiego we wsi Bezławki w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim.
Folwark jak zamek – Warnikajmy – „drugi Malbork” na Mazurach.
Jeśli jesteś w okolicy to zawsze warto rozprostować kości i zobaczyć:

- Zamek w Szymbarku – jest drugim po Malborku, największym zamkiem gotyckim w Polsce. Spalony w 1946 przez Armię Czerwoną i od tego czasu pozostaje w ruinie.
- Zamek w Szczytnie – ruiny zamku
- Zamek w Barcianach – położony we wsi Barciany w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim.
- Zamek w Bezławkach – zamek komornika krzyżackiego. Obecnie kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela należący do parafii katolickiej w Wilkowie.
- Zamek w Braniewie – ruiny znajdują się w południowo-wschodniej części Starego Miasta niedaleko kościoła św. Katarzyny.
- Zamek w Bratianie – ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego w Bratianie w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.
- Zamek w Kurzętniku – ruiny średniowiecznego zamku biskupa chełmińskiego w Kurzętniku w powiecie nowomiejskim w województwie warmińsko-mazurskim.
- Zamek biskupi w Lubawie – ruiny zamku znajdujące się na wzgórzu w mieście Lubawa, w województwie warmińsko-mazurskim.
- Zamek w Działdowie – zamek pokrzyżacki znajdujący się w mieście Działdowo, w województwie warmińsko-mazurskim.
- Zamek w Elblągu – w latach 1251–1309 był najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach.
- Zamek w Ełku – zamek krzyżacki mieszczący się w Ełku na półwyspie (w przeszłości wyspie) Jeziora Ełckiego przy ul. Zamkowej.
- Zamek w Giżycku – zbudowany w 2. połowie XIV wieku na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki.
- Zamek w Jezioranach – zbudowany w stylu gotyckim przez biskupa Jana I z Miśni i Jana Stryprocka w latach 1350-1373 jako siedziba starostów biskupich warmińskich.
- Zamek w Miłakowie – ruiny zamku wybudowanego przez zakon krzyżacki.
- Zamek w Miłakowie – ruiny zamku wybudowanego przez zakon krzyżacki.
- Zamek w Morągu – częściowo zachowany dawny zamek krzyżacki.
- Zamek w Olsztynku – XIV-wieczny budynek w Olsztynku, położony na wzniesieniu, mieści się przy ulicy Zamkowej.
- Zamek w Pasłęku – zamek murowany został wybudowany przez Krzyżaków w XIV w. na miejscu wcześniejszego grodu wzniesionego przez plemię Prusów.
- Zamek w Pieniężnie – zachował się dom główny od zachodu oraz zrujnowane skrzydło gospodarcze od północy.
- Zamek w Piszu – zniszczony podczas II wojny światowej.
- Zamek w Rynie – Budowę zamku rozpoczęto na miejscu wcześniejszej niewielkiej warowni na polecenie wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode około 1377 roku.
- Zamek w Węgorzewie – najstarszy zabytek Węgorzewa.
Bitwy i wydarzenia historyczne
Bitwa pod Grunwaldem – choć miała miejsce poza Mazurami, to wpłynęła znacząco na losy regionu. Stoczona 15 lipca 1410 roku, była jedną z największych bitew średniowiecznej Europy. Obecnie znajduje się tam Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Grunwald to dziś nie tylko miejsce pamięci, ale również przestrzeń ożywiająca historię dzięki rekonstruktorom i nowoczesnym metodom prezentacji dziedzictwa.
Kościoły na Mazurach miały charakter obronny… więcej.
Zdjęcia zamieszczone na tej stronie są mojego autorstwa, a ja jestem jednocześnie autorem i właścicielem bloga. W razie pytań, zapraszam do kontaktu – adres e-mail znajduje się w zakładce „Kontakt”.