Mazury Wschodnie – idealne na moto-wypad

Jeśli szukasz tras, gdzie asfalt faluje jak jezioro o poranku, a widoki aż proszą się o przystanek na fotkę – Wschodnie Mazury czekają. To jeden z częściej wybieranych kierunków przez motocyklistów, więc ruch bywa spory, ale miejscówki – pierwsza klasa. W tym dziale wrzucam kilka sprawdzonych punktów, które warto objechać na dwóch kółkach. Będzie trochę historii, trochę dzikiej natury i przede wszystkim – solidna porcja informacji, która może posłużyć jako inspiracja do zaplanowania własnej wyprawy. Spakuj graty, zatankuj do pełna i ruszaj w trasę!

Wilczy SzaniecWolfsschanze to główna kwatera Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej, położona w lesie niedaleko wsi Gierłoż, około 8 km od Kętrzyna. Zbudowany w 1941 roku kompleks obejmował około 200 budynków, w tym schrony, baraki i inne obiekty wojskowe, rozmieszczone na obszarze około 250 hektarów.
Święta LipkaŚwięta Lipka to niewielka miejscowość znana z barokowego Sanktuarium Maryjnego, często nazywanego „Częstochową Północy”. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, kiedy to, według legendy, skazaniec wyrzeźbił figurkę Matki Bożej, która zasłynęła cudami. Obecny kościół, zbudowany w latach 1687–1693, jest uznawany za perłę późnego baroku w Polsce. Szczególną atrakcją są bogato zdobione organy z ruchomymi figurami, na których regularnie odbywają się koncerty.
KętrzynKętrzyn to malownicze miasto o bogatej historii sięgającej średniowiecza, pełne jest zabytków i atrakcji turystycznych takich jak​ Zamek Krzyżacki. Kętrzyn stanowi doskonałą bazę wypadową do dalszego odkrywania uroków Mazur.
Pałac w DrogoszachPałac w Drogoszach to imponująca rezydencja barokowa położona we wsi Drogosze, w gminie Barciany. Został wzniesiony w latach 1710–1714 jako siedziba pruskiego rodu szlacheckiego von Dönhoff. Uważany jest za jeden z największych pałaców w dawnych Prusach Wschodnich.
BarcianyKrzyżacki zamek z XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek nie jest udostępniony do zwie­dza­nia. Moż­na go obej­rzeć z ze­wnątrz.
MrągowoZnane jest przede wszystkim z organizowanego od 1982 roku Pikniku Country, który przyciąga co roku rzesze miłośników muzyki country oraz motocyklistów i kowbojów. Oprócz Pikniku, Mrągowo oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak promenada nad jeziorem, Wieża Bismarcka z panoramicznym widokiem na okolice czy liczne szlaki piesze i rowerowe.
GiżyckoZnane jest jako stolica polskiego żeglarstwa, przyciągając miłośników sportów wodnych z całego kraju. Atrakcje turystyczne jakie mogą Was zaciekawić to Twierdza Boyen, Most Obrotowy, Wieża Ciśnień, Zamek.
MikołajkiZnane jest przede wszystkim z malowniczego położenia nad jeziorem Mikołajskim oraz jako popularne centrum turystyczne regionu.
Śluza Bajory MałeKanał Mazurski i śluza Bajory Małe to bardzo ciekawe miejsca – zarówno z punktu widzenia historii, jak i samej motocyklowej przygody. Idealne na krótki postój i eksplorację w stylu „off the beaten path”. To jeden z interesujących, choć niedokończonych obiektów hydrotechnicznych na trasie Kanału Mazurskiego. Kanał ten miał na celu połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Morzem Bałtyckim poprzez rzeki Łynę i Pregołę, co miało usprawnić transport towarów oraz rozwój turystyki w regionie.
Drewniany most nad Kanałem MazurskimDrewniany most przez Kanał Mazurski to klimatyczna ciekawostka, która świetnie wpasowuje się w motocyklowy styl odkrywania zapomnianych i niedokończonych miejsc. Ten drewniany most to prosty, surowy obiekt, służący głównie lokalnemu ruchowi – głównie pieszym, rowerzystom i kierowcom terenówek. To nie jest most „turystyczny” z barierkami i tablicami – to kawał porządnej, wiejskiej inżynierii, który przerzucony został nad martwą nitką kanału, gdzie niegdyś miały sunąć barki.
Śluza Piaski przy wsi GujaŚluza Piaski, znana również jako Śluza Guja, to jedyny w pełni ukończony i działający obiekt na Kanale Mazurskim. Zlokalizowana w pobliżu wsi Guja, została ukończona w 1940 roku. Jej wymiary to: długość 52 m, szerokość 7,7 m i głębokość 14,9 m. ​
Mosty w StańczykachDwa mosty kolejowe z lat 1917–1918 w Stańczykach, w powiecie gołdapskim, stanowią elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Często nazywane są Akweduktami Puszczy Rominckiej.
Wieża widokowa – Stańczyki20-metrowa konstrukcja z platformą widokową na wysokości 15 metrów, z której roztacza się panorama na zabytkowe mosty kolejowe, dolinę rzeki Błędzianki oraz jeziora Tobellus Duży i Mały.
Trójstyk Polska–Rosja–LitwaTego chyba nie trzeba opisywać, ani komentować.
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Leśniczówka PranieW leśniczówce znajduje się multimedialna wystawa poświęcona Gałczyńskiemu.
StradunyDworek ten powstał w latach 1919/21. Budynek ten nawiązuje do stylu dworskiego na Mazurach. Dzisiaj znajduje się tam hotel.
ProstkiSłup graniczny z 1545 roku znajdujący się w miejscowości Prostki to unikatowy zabytek historyczny, będący jednym z najstarszych zachowanych znaków granicznych w Polsce. Został ustawiony w miejscu dawnej granicy pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim, będącym wtedy częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Możliwość komentowania została wyłączona.